Az EDF, mint az első franciaországi NUWARD atomerőmű leendő üzemeltetője, benyújtotta a fejlesztés alatt lévő kis moduláris reaktorának (SMR) biztonsági leírását tartalmazó dokumentumcsomagot a francia nukleáris biztonsági hatóságnak.
Az EDF ez év márciusában leányvállalatot alapított NUWARD néven, kis moduláris reaktorok fejlesztésére és építésére. Mint az első NUWARD reaktor leendő üzemeltetője, az EDF egy olyan dokumentum csomagot adott át a francia nukleáris hatóságnak (ASN) előzetes véleményezésre, amely bemutatja a NUWARD reaktor biztonsági célkitűzéseit, globális tervezési jellemzőit, valamint a főbb működési és kockázatkezelési elveket.
A NUWARD projektet 2019 szeptemberében indította el a francia Alternatív Energiák és Atomenergia Bizottság (CEA), az EDF, a Naval Group és a TechnicAtome. A projekt célja, egy olyan atomerőmű létesítése, amely két, egyenként 170 MW villamos teljesítményű nyomottvizes reaktort (PWR) foglal magába, és támaszkodik a francia nukleáris tapasztalatokra. A technológia a vilamosenergia-termelésen túl támogat más alkalmazásokat is mint, például a hidrogéntermelést, a városi és távfűtést vagy a sótalanítást.
Tavaly júniusban az ASN vezetésével a Finnország és Csehország nukleáris hatóságival együttműködés indult, amelynek kertében esettanulmány készül a NUWARD reaktor európai engedélyezésének előzetes vizsgálatáról. Ennek során figyelembe veszik az egyes országok jelenlegi nemzeti szabályozását, a legmagasabb nemzetközi biztonsági követelményeket és referenciaszinteket, valamint a legújabb ismereteket továbbá a bevált nemzetközi gyakorlatot.
A tervek szerint a NUWARD reaktorokon alapuló atomerőmű fontosabb műszaki paraméterei a következők.
A projekt jelenlegi ütemterve szerint egy új, konkrét telephelyen megvalósuló NUWARD atomerőmű részletes tervezése 2026-ban kezdődik, a hivatalos engedélyezési eljárás pedig 2027-től kezdődhet el. Az építkezés megkezdését Franciaországban 2030-ra irányozzák elő, és az első blokk körülbelül három év alatt készülhet el.
forrás: NUWARD